Focus Medical – VISUMAX
The new generation
of Vision Correction
Először is feltesszük a kérdést: mikor jártál utoljára szemvizsgálaton? Voltál már úgy, hogy egy barátod új szemüvegét csodálva döbbentél rá, hogy már idejét sem tudod, mikor ellenőrizték legutóbb a látásod? Pedig érdemes évente/kétévente ellenőriztetni, mennyit változott a szemed, de vannak bizonyos jelek, amik vizsgálat nélkül is jelzik, ha gond van. Ahogy a test többi része, úgy a szem is öregszik, ezért sajnos elkerülhetetlen a látásromlás. A kérdés már csak az, felismered-e időben ennek jeleit. Összeszedtük azokat a kezdő tüneteket, amik egyenes utat mutatnak a szemészedhez. Íme az 5 leggyakoribb.
Lehet, hogy te magad észre sem veszed, nem is tudsz róla, hiszen ösztönszerű mozdulat ez a szemed részéről. Hunyorgás közben gyakorlatilag a szemlencse görbületét igyekszik a szervezeted megváltoztatni. Ezt általában akkor csinálja az ember, ha nem lát már olyan jól közelre, vagy nehezebben alkalmazkodik a szeme a fényviszony-változásokhoz.
Csak szinkronos filmeket nézel és messzire kerülöd a feliratokat? Zavaró, ha elmosódnak a betűk, és folyton lemaradsz valami fontosról, sőt még jól el is fárad a szemed a nagy koncentrálásban? Ismerős az érzés? Sajnos ez a rövidlátás egyik tünete lehet, ezért ha te is tapasztalod ezeket a jeleket, és szeretnél még feliratos filmet nézni a moziban, máris kérj időpontot egy alapos látásvizsgálatra.
Ha arról panaszkodsz a háziorvosodnak, hogy sokat és rendszeresen fáj a fejed, a szemvizsgálat az első vizsgálatok egyike, ahova elküldenek! A fejfájás nagyon kellemetlen és fárasztó tünete lehet a rövidlátásnak. Sokszor azért alakul ki, mert túl sokat ülsz valamilyen monitor vagy kijelző előtt, kicsit többet tévézel a kelleténél, vagy mert egyszerűen csak nagyon szeretsz olvasni. Ha pedig már kialakult valamilyen szintű rövidlátás, a felsorolt tevékenységek közben sajnos gyakran fájdulhat meg az ember feje. Az ilyen figyelmeztető jeleket pedig érdemes komolyan venni, mert az állandó fejfájás senkit sem tesz kedvesebbé, türelmesebbé vagy produktívabbá.
Talán te is tapasztaltad már, hogy bár eleget aludtál, és úgy érzed, kipihented magad, a szemed mégis nagyon hamar elfárad. Ha sokszor kapod magad azon, hogy munka közben egyre csak dörzsölöd a szemed, nagyokat pislogsz, újra meg újra összeszorítod a szemed, aztán lelazítod, akkor inkább fogadd el, hogy szemüveg vagy kontaktlencse nélkül nemigen lesz jobb, és fordulj szemészhez.
Te öregszel, én öregszem! Öregszeműség, vagyis presbyopia. Bizony, ezzel is számolnod kell! Találkoztál már a buszon azzal a vicces jelenséggel, hogy a 40 pluszos utas már szinte az előtte ülő tarkójának támasztja a könyvét, mert közelebbről nem látja? Tényleg megmosolyogtató a látvány, de előbb-utóbb valószínűleg te is pont ilyen leszel. Ahogy a szem öregszik, egyre nehézkesebbé válik a közelre fókuszálás. Ezért, ha azon kapod magad, hogy már fáj a karod, olyan messze tartod a kedvenc könyvedet az arcodtól, kérdezd meg a szemészedet, hány dioptriás lencse kellene ahhoz, hogy újra letehesd a kezed, vagy válaszd a lézeres szemműtétet! Ma már ugyanis lézerrel is kezelhető az öregszeműség.
Ha már eleve fénytörési hibával rendelkezel, rövid- vagy távollátó vagy, évente szükséges szemorvoshoz menni és a dioptriádat ellenőriztetni. Ha pedig sem szemüveget, sem kontaktlencsét nem viselsz, két-három évente látogass meg egy szakorvost. Nem csak azért, hogy megtudd, továbbra is jó-e a szemed, de egy alapos szemvizsgálat során egyes más jellegű (pl. belgyógyászati betegségek) is kiszűrhetők.