Focus Medical – VISUMAX
The new generation
of Vision Correction
Reménykedni ugyan lehet, hogy soha nem lesz baja a szemünknek, hogy nem romlik el a látásunk, de ha sokáig élünk, akkor bizony nagy eséllyel utolérnek bennünket az öregkori szembetegségek. Ahogy telik az idő, egyre inkább fel kell készülni a szemünket, látásunkat érintő problémákra is. Nézzük, mire kell odafigyelni, amikor velünk együtt öregszenek a szemeink.
Senki ne ijedjen meg, nem gyógyíthatatlan betegségekről lesz szó, hanem olyanokról melyeket komolyan kell venni, de megvannak a kezelési módozatok is. A három leggyakoribb, főleg idős korban kialakuló szembetegség a zöld hályog, a szürkehályog és a makuladegeneráció. Jóllehet, ezek a betegségek furcsa elnevezésűek és a fiatalok többsége alig hallott róluk, azon kívül, hogy néhány híres művésznél is diagnosztizáltak hasonlót pár száz évvel ezelőtt (lásd Kölcsey Ferenc, Johann Sebastian Bach, stb.) Mivel azonban a statisztikák szerint az előbb említett három betegség egyikével, másikával a legtöbb embernek meg kell küzdenie idős korában, ezért nem árt tudni róluk néhány alapvető információt.
A zöld hályog (glaucoma) nem túl gyakori előfordulású betegség, a 40 éven felülieknek szerencsére csak kb. 2%-át érinti, de minél idősebb az ember, annál nagyobb az esélye annak, hogy kialakul a zöld hályog. A 70 éven felüliek körében már minden tizedik ember érintettségéről számolhatunk be. Mikor beszélhetünk zöld hályogról? Akkor, ha a szemben lévő folyadék (csarnokvíz) termelődése és elfolyása közötti egyensúly felborul, megemelkedik a szemnyomás és akár károsodhat is a látóideg. Azért illethetjük az alattomos jelzővel a betegséget, mert a kezdeti időszakban szinte teljesen tünetmentes, legfeljebb szűrővizsgálattal vehető észre. Emiatt sokakban csak akkor tudatosul a probléma, amikor már érezhetővé vált a látásromlás, szerencsétlenebb esetekben pedig akár a látótérkiesés is. Ha a zöld hályog kezelése elmarad, végső esetben akár vaksághoz is vezethet. Jó hír viszont, hogy ez a szembetegség is kezelhető kis kockázatú eljárásokkal.
Minden bizonnyal ez a legismertebb időskori szembetegség, de azt valószínűleg már kevesebben tudják, hogy a 65 év felettiek felénél már ki is alakult, és ma már egyre korábban üti fel a fejét! Sőt, a 75 felettiek akár több, mint 70%-át gyötörheti a szürkehályog. Ezek a számok jól példázzák, hogy mennyire gyakori szembetegségről beszélünk. Nézzük meg, hogy mit is takar ez az elnevezés? A szürkehályog (cataracta) a szemlencse áttetszőségének folyamatos elszürkülését, elhomályosodását jelenti. Azon túl, hogy ez a hályogtípus megfoszt bennünket az élénk színek élvezetétől, vagy az éles látástól, elhanyagolt azaz előrehaladott állapotában akár vakságot is okozhat. A kezelése - az orvostudománynak köszönhetően - tökéletesen megoldott, ugyanis a szürkehályog gyors és főleg fájdalommentes eltávolítása ma már rutinműtétnek számít. Nem mellesleg, a Focus Medical a szürkehályog műtétek hazai specialistája.
Vajon az érintetteken kívül ki hallott már valaha a makuladegenerációról, vagy röviden AMD-ről? Erről a mozaikszóról a legtöbb fiatalnak valószínűleg hamarabb jut eszébe egy híres processzorgyártó-márka, mint a szembetegség. Ettől függetlenül nagyon oda kell rá figyelni, mert a makuladegeneráció a 65 év felettieknél a világ vezető vakságot kiváltó megbetegedése. A betegség a maculát, azaz a sárgafoltot (a retina éles látásért felelős érzékeny, kifinomult részét) támadja. A szembetegségnek két fajtája van. A száraz típusú degeneráció a sárgafolt sejtjeinek folyamatos pusztulását takarja, míg a nedves elnevezésű pedig az ideghártyába betörő kóros érnövekedés miatti vérzést és hegesedést jelenti. Ez is a látás romlását, vagy annak elvesztését eredményezi. Kezelése ennek a betegségnek is megoldott, ugyanis az időben észlelt makuladegenerációt injekciókúrával kezelik.
A szem öregedése ugyan elkerülhetetlen, viszont az időskori szembetegségek súlyosbodása megelőzhető. A megoldást itt is a szűrés jelenti. 40 év felett érdemes évente bejelentkezni egy alapos szűrővizsgálatra, hogy a kialakulóban lévő betegségeket még időben diagnosztizálhassák a szakemberek.