ÉLES LÁTÁS MÁSODPERCEK ALATT!
VISUMAX típusú műtéteink mellé 200.000 Ft értékű
kedvezménycsomag vehető igénybe 2 szem kezelésénél!
Prémium lézeres látásjavítás a Focus Medicalnál
Az öregszeműségként is ismert presbyopia egy olyan jelenség, amely akkor is megjelenik az életünkben, ha nem kapott meghívót. Mivel az öregedés természetes része, bosszankodás helyett érdemes úgy tekinteni rá, mint például a bőr rugalmasságának elvesztésére vagy a haj őszülésére, viszont azt is érdemes tudni, hogy lehet tenni ellene, illetve hogy nem csak szemüveggel oldható meg a probléma!
Aki maga még nem is lépett be abba a bizonyos korba, amikor felüti a fejét az öregszeműség, biztosan látott már olyat, hogy valaki hunyorogva próbálja kibetűzni az apró betűket, miközben olyan távol tartja magától az olvasnivalót, amennyire csak tudja.
Ezekhez a képekhez az ember képzelete gyakran társít idős személyeket, pedig valójában a presbyopia tünetei már 40-45 éves kor környékén megjelenhetnek, hiába nem érezzük még magunkat “öregnek”.
Az időskori távollátásként is emlegetett öregszeműség mindenkit érint, és gyakorlatilag minden 40 év feletti számíthat arra, hogy valamilyen mértékben megtapasztalja a presbyopia tüneteit. Ez valójában nem szembetegség, hanem az öregedési folyamat következménye, ezért aki eddig azt hitte, hogy megúszhatja az olvasószemüveget, az csak akkor nem téved, ha történetesen rövidlátó, vagy ha leteszi a voksát az egyre nagyobb népszerűségnek örvendő olvasószemüveg-kezelés mellett - de erről majd később.
Lehet, hogy kiábrándító a válasz, de az öregszeműséget nem lehet megelőzni, a presbyopia mindenkit utolér.
Alaphelyzetben a szemünk távoli fókuszra van beállítva. Amikor közelre nézünk a szemlencse törőerejét fokozni kell, ami azt jelenti, hogy bizonyos izmoknak össze kell húzódni ahhoz, hogy a szemlencsét felfüggesztő rostok képesek legyenek ellazulni. Lévén, hogy a szemlencse rendkívül rugalmas, ezért amikor ellazulnak a rostok, akkor domborúbbá válik, és így fokozódik a törőereje – ezért képes közelre fókuszálni. Sajnos azonban a szemlencse a kor előrehaladtával elveszti a rugalmasságát, nem képes domborúbbá válni, ezért gondot okoz a közelre fókuszálás. Ekkor alakul ki az öregszeműség. A folyamatot nem lehet sem megelőzni, sem elkerülni. Azt viszont érdemes tudni, hogy a közeli látás gyengülése nem jár együtt a távoli látás romlásával.
Persze ezt csak a szemészeti vizsgálat tudja megmondani, a figyelmünket inkább a tünetek hívják fel a problémára. A presbyopia tünetei közé tartozik a homályos közellátás (főleg gyengébb fényviszonyok mellett), valamint a fejfájás és a szemfáradtság (hosszabb ideig tartó) olvasás vagy kijelző-nézés közben.
A presbyopia legelterjedtebb korrekciós módja az olvasószemüveg, illetve a bifokális és a multifokális szemüveg vagy kontaktlencse. Bár tényleg sokan hordanak olvasószemüveget, kevesen szeretik, mert kényelmetlen mindenhova magukkal vinni és mert sokan érzik úgy, hogy öregíti őket. A bifokális szemüveget szintén “öregesnek” gondolja a többség, a multifokális pedig már egészen magas árkategóriában mozog, ám ugyanolyan gyakorisággal kell cserélgetni, mint egy “sima” szemüveget. Érdekes helyzetben vannak a rövidlátók, akik olvasáshoz nem felteszik, hanem leveszik a távollást biztosító szemüvegüket, így használják ki, hogy olvasási távolságra élesen látnak.
Tartós, szemüveg- és kontaktlencsementes megoldást az olvasószemüveg-kezelés jelenthet. Ez a gyors és fájdalommentes, lézeres beavatkozás tényleg képes megszabadítani az embert az öregszeműségtől! A kezelést nem fiatalító eljárásként kell elképzelni és attól sem szabad félni, hogy ez csak valamiféle üres ígéret, hisz más lézeres látásjavító kezelésekhez hasonlóan ebben az esetben is a szaruhártya fénytörési tulajdonságait változtatjuk meg.
Az olvasószemüveg-kezelés során az egyik szemet közepes és távoli látásra állítjuk be, a másikat pedig közepes és közeli látásra, de ez nem okoz problémát az agynak, hisz ha alkalmas rá tökéletesen összeilleszti a látott képeket, és már búcsút is lehet inteni az olvasószemüvegnek. A lézerkezelést megelőző alkalmassági vizsgálaton egy speciális teszt segítségével tudjuk eldönteni, hogy a szem/agy képes lesz-e az ún. monovision látásmódra.
Abban az esetben, ha a páciens nem alkalmas a lézeres olvasószemüveg-kezelésre, akkor sem kell beletörődnie abba, hogy látásán csak a szemüveg vagy a kontaktlencse segíthet. A látásjavító lencseműtét, másnéven tisztalencse csere eredményeként megszűnhet a fénytörési hiba, így nem lesz többé szükség szemüvegre. Ez az eljárás a szürkehályog műtéttel megegyező elven alapul, rendkívül biztonságos, és akár a segédeszköz nélküli 100 %-os látás is elérhető ennek a technikának az alkalmazásával.
Aki úgy érzi, hogy itt az ideje fiatalítani egy kicsit a látásélességén, az jelentkezzen be bátran egy alkalmassági vizsgálatra!