ÉLES LÁTÁS MÁSODPERCEK ALATT!
VISUMAX típusú műtéteink mellé 200.000 Ft értékű
kedvezménycsomag vehető igénybe 2 szem kezelésénél!
Prémium lézeres látásjavítás a Focus Medicalnál
A technológia (okostelefonok, tabletek, laptopok) rohamos fejlődésével párhuzamosan egyre több időt töltünk kijelzők előtt, egyre több a rövidlátó és egyre korábbi életszakaszban üti fel a fejét a probléma. De mi az a rövidlátás, miért esünk egyre többen áldozatául és hogyan szerezhetjük vissza az éles látásunkat?
A két leggyakoribb fénytörési hiba a rövidlátás és a távollátás, a legtöbben pedig az előbbivel küzdenek. Jól szemlélteti ezt az az adat, hogy egyes becslések szerint a magyar lakosság több mint fele rövidlátó.
Ahogy a neve is sejteti, a rövidlátó “rövid távolságra” lát élesen, azaz a távoli dolgokat már homályosan érzékeli. Ez az oka annak, hogy nagyon sok embernek kell szemüveget vagy kontaktlencsét viselnie vezetés, vagy akár olyan hétköznapi tevékenységek közben, mint például a séta. Persze hiába van szüksége sokaknak látáskorrekcióra, a szemüveget és a kontaktlencsét már kevesebben kedvelik. Szerencsére van megoldás a problémájukra, de előbb járjuk körbe, hogy pontosan mit is érdemes tudni a rövidlátásról.
A rövidlátás (orvosi nevén: myopia) bármely korosztályban előfordulhat, de leggyakrabban gyermek- és serdülőkorban alakul ki. A kisiskolás gyermekek különösen érintettek, mivel ebben az életszakaszban válnak az életük részévé az intenzív közelre fókuszálást igénylő tevékenységek, például az írás, az olvasás és az okoseszközök használata.
A rövidlátás kialakulásában genetikai és környezeti tényezők is szerepet játszhatnak. Azok a gyermekek, akiknek szülei rövidlátók, nagyobb valószínűséggel válnak maguk is azzá. Közrejátszhatnak a myopia kialakulásában bizonyos betegségek (például a cukorbetegség vagy az ideghártya-leválás), illetve a már említett, rendszeres kijelzőnézés és közelre fókuszálás is.
A rövidlátás előfordulása világszerte növekvő tendenciát mutat. A modern életmód, különösen a digitális eszközök napi sok-sok órán át tartó használata, jelentős mértékben hozzájárul a myopia terjedéséhez. Egyes becslések szerint 2050-re a világ népességének akár 50%-a is rövidlátó lehet, míg néhány ázsiai országban a statisztikák szerint a nyolcadikos diákok 80%-a már most is rövidlátó.
Enyhe vagy kisfokú rövidlátásról -3 dioptriáig beszélhetünk, efölött közepes fokúnak minősül -6 dioptriáig, ennél is súlyosabb probléma esetén nagyfokú myopiáról van szó. Fontos az is, hogy mikor alakul ki a rövidlátás, és hogy romlik-e az idő előrehaladtával.
A rövidlátó a távoli tárgyakat homályosan, míg a közelieket élesen látja. Ezt okozhatja a szemgolyó vagy a szaruhártya deformitása is (az optimálisnál hosszabb szemtengely vagy domborúbb szaruhártya), amely miatt a szembe érkező párhuzamos fénysugarak nem pont a retinán, hanem előtte találkoznak. Ekkor a beeső fény még a sugárizmok ellazulása esetén is túl erősen törik, és az ideghártyán keletkező kép életlen lesz. Ha egy tárgy viszont közel van a szemhez, akkor a róla alkotott kép is közeledik az ideghártyához, így egyre élesebbé válik.
A rövidlátás leggyakoribb jelei közé tartozik a homályos távolbalátás, a hunyorgás, a fejfájás és a szemfáradtság. Gyermekeknél az is figyelmeztető jel lehet, ha túl közel tartják a könyveket vagy a digitális eszközöket az arcukhoz, ha rajzolás közben teljesen a lap fölé görnyednek, vagy ha romlik az iskolai teljesítményük, amikor távolabb ültetik őket a táblától. Talán a legjobb azt figyelni, honnan nézik a tévét: ha csak közelről hajlandók, akkor érdemes felkeresni a gyermekszemészt. A gyerekek esetében azért is nehéz észrevenni a rövidlátást, mert jellemzően kis térben mozognak, ahol élesen látnak.
A rövidlátás megelőzése, de legalábbis a kialakulás elodázása érdekében fontos a megfelelő mennyiségű szabadtéri tevékenység, különösen gyermekkorban, mivel a természetes fény és gyakori távolra fókuszálás segíthet a szem egészségének megőrzésében (persze nem szabad megfeledkezni a megfelelő UV-védelemmel ellátott napszemüvegről sem). Emellett javasolt a digitális eszközök használatának korlátozása, a megfelelő távolság betartása az olvasás és a kijelző előtt végzett munka során, illetve ajánlott a rendszeres szemtorna is.
A rövidlátás leggyakoribb korrigálási módjai a szemüvegek és a kontaktlencsék, de valós megoldást egyik sem jelent, hisz nem képesek megszüntetni a problémát. Az egyetlen megoldás a lézeres látásjavítás, amely mindössze pár perc alatt és fájdalommentesen szabadíthatja meg a rövidlátókat (is) a látásproblémájuktól. Sokan nem tudják, de a lézeres látásjavítás segítségével akár 100% feletti látásélesség is elérhető, a legmodernebb kezeléseket választók pedig akár már másnap - természetesen az első kontrollvizsgálat után - dolgozhatnak is.
A Focus Medical 35 éve az éles látás klinikája, legyen szó rövidlátásról, távollátásról, asztigmiáról, szürkehályogról vagy más, lézeres kezeléssel vagy lencseműtéttel korrigálható látásproblémáról. Aki szeretné újra élesen látni a világot, jelentkezzen be bátran egy alkalmassági vizsgálatra!